XI Wojewódzki Konkurs - Nie wyrastaj z marzeń


 
NWzM-logo.jpg               SP7_logo_podpis.jpg
 
Szkoła Podstawowa nr 7 im. Heleny Raszki w Szczecinie
zaprasza uczniów klas 3-8 ze szkół podstawowych województwa zachodniopomorskiego
do udziału w XI Wojewódzkim Konkursie Nie wyrastaj z marzeń
pod Patronatem Kuratorium Oświaty w Szczecinie
 
     W tym roku, żeby wziąć udział w konkursie, wystarczy nauczyć się przemawiać i nagrać swoje wystąpienie telefonem. Właśnie PRZEMÓWIENIE w formie nagrania jest naszą propozycją dla uczniów klas 3-8.
     Tytuł tegorocznego konkursu: Usłysz mój głos. Tak, Wasze głosy pragniemy usłyszeć, głosy dzieci i młodzieży.
     Drodzy Uczniowie i Uczennice, bycie dobrym mówcą to umiejętność bardzo przydatna i pomagająca otworzyć wiele drzwi w życiu.
     Zawsze kiedy dochodzi do poważnych konfliktów między dorosłymi, największą cenę płacą dzieci. Wystarczy spojrzeć na obecną sytuację u naszych wschodnich sąsiadów. Nie chodzi jednak o to, by temat wojny był jedynym tematem podejmowanym przez uczestników. Tytuł tegorocznego konkursu daje szerokie możliwości, a być może również szansę dla niektórych dzieci, by, na ile to możliwe, zapomnieć o tym, o czym bez przerwy donoszą media. Każdy z Was ma szansę „wygadać się” artystycznie, można opowiedzieć o swoich marzeniach, relacjach z rodziną i przyjaciółmi, o tym, kim chcecie zostać w przyszłości, jak powinno wyglądać nauczanie itd. Powiedzcie o tym, co jest dla Was ważne, i o czym chcielibyście, by usłyszeli odbiorcy.
     Napiszcie przemówienie zgodnie z zasadami tego gatunku, nauczcie się je wygłaszać tak, by chciało się Was słuchać, a zatem zrozumiale i z zaangażowaniem. Poproście kogoś, by Was nagrał, można zrobić to też samemu, trzymając odpowiednio telefon. Pamiętajcie, że to, jak zostaniecie nagrani, ma również wpływ na to, jak zostaniecie ocenieni, dlatego zróbcie to w odpowiednim miejscu, aby np. żadne dźwięki lub osoby nie zakłócały Waszego występu, żeby było Was dobrze widać i słychać. Możecie być w pozycji siedzącej, stojącej, możecie się poruszać, w zależności od tego, kiedy czujecie się najlepiej, co ułatwia Wam komunikację.
     Dzieci z Ukrainy lub z innego kraju mogą przemawiać w swoim języku, ale konieczne jest wtedy dosłanie w wersji elektronicznej przetłumaczenia przemowy na język polski.
      Na początku zastanówcie się, kto może być odbiorcą Waszego wystąpienia. Świat? Przywódcy? Przyjaciele? Rodzice? Nauczyciele? A może ktoś inny? Wasze przemówienie musi się właśnie rozpocząć od zwrotu do adresata.
     Następnie pomyślcie, o czym chcielibyście powiadomić słuchaczy, co jest dla Was ważne i zapewne ważne również dla innych. Bądźcie prawdziwi i wyraźcie swoje myśli. Postarajcie się mówić poprawnie, unikajcie powtórzeń, używajcie ciekawych zwrotów, właściwych słów. Nie czytajcie z kartki, bo to zepsuje ogólne wrażenie, możecie jednak na nią zerknąć od czasu do czasu, by czegoś nie zapomnieć. Ważny jest kontakt z odbiorcami, nagrywając występ telefonem, możecie sobie np. wyobrazić, że przemawiacie do Waszych odbiorców na dużej sali.
 
10 najlepszych mówców zostanie zaproszonych na występ na żywo w naszej szkole.
 
     Na Wasze filmiki czekamy do 25 kwietnia br. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną na stronie szkoły 29 kwietnia. Finał konkursu, występ 10 laureatów, będzie miał miejsce w naszej szkole 10 maja o godzinie 10.30 (w razie zmiany terminu, otrzymacie powiadomienie).
 
Ważne informacje:
 
     Wasze przemówienie nie może być dłuższe niż 4 minuty. Filmik nagrywamy w formacie mp4 i przesyłamy na adres: niewyrastajzmarzen@op.pl
 
W mailu proszę podać następujące informacje:
 
  • imię i nazwisko uczestnika, klasa, nazwa szkoły, tytuł wystąpienia;
  • imię, nazwisko i adres mailowy nauczyciela lub opiekuna, z którym będziemy się kontaktować;
  • zgoda na zamieszczenie na stronie szkoły zdjęć z finału, jeśli uczestnik się do niego dostanie.
 
    Fundatorem nagród w konkursie jest Województwo Zachodniopomorskie. Również Kuratorium Oświaty w Szczecinie przekaże laureatom upominki. Pytania związane z konkursem prosimy przesyłać na adres:  niewyrastajzmarzen@op.pl
 
pomorze-zachodnie-logo.jpg                     kuratorium-oswiaty-w-szczecinie-logo.jpg