Projekt rok szkolny 2021/2022

rok szkolny 2021/2022

Bawię się, koduje, Programuję

WSTĘP

Od najmłodszych lat dzieci wiedzą jak poruszać się w cyfrowym świecie, wykazują duże zainteresowanie komputerami, dlatego warto nauczyć je, jak mądrze z nich korzystać. Okres wczesnoszkolny jest do tego najlepszym momentem, dzieci uczą się wtedy poprzez zabawę, są ciekawe świata, spragnione odkrywania, zmieniania, budowania i chętne do odkrywania czegoś nowego. Ucząc się programowania spędzają czas w sposób wartościowy i rozwijający.

Dzięki kodowaniu dzieci uczą się rozumieć otaczający ich świat i zachodzące w nim zmiany. Wprowadzenie nauki programowania w pierwszym etapie edukacyjnym daje dzieciom szansę na zdobywanie kompetencji przyszłości. Odpowiedzialne wprowadzanie w cyfrowy świat pozwala rozwijać kreatywność, pomysłowość, doskonalić umiejętności logicznego myślenia, wyobraźni przestrzennej, współpracy. Poprzez zabawę i działanie z elementami programowania pozwala dzieciom nadążać za postępem techniki.

Projekt „ Bawię się, koduję, programuję” to całoroczny cykl zadań dla uczniów klas 1-3.

Poprzez projekt chcemy pokazać, że nauka kodowania i podstaw programowania jest bardzo istotna dla wszechstronnego rozwoju dziecka, a przy tym, nie musi być trudna, może być bardzo ciekawa i nie zawsze przeprowadzona wyłącznie w pracowni komputerowej.

W treści wprowadzające podstawy kodowania można bardzo łatwo wpleść zajęcia z zakresu każdej edukacji, połączyć z matematyką, edukacją językową, edukacją artystyczną, gimnastyką. Nie musimy ich wydzielać, traktować jako odrębnych zajęć, świetnie bowiem korelują z innymi treściami edukacyjnymi.

Uczniowie łącząc naukę z zabawą wykonują różnorodne zadania na poziomie klas pierwszych, drugich i trzecich, wykorzystując narzędzia offline i online do nauki kodowania i programowania. Podejmują ciekawe wyzwania o tematyce matematycznej, polonistycznej, społecznej, świątecznej, itp., wykonując różnorodne aktywności: sudoku, zagadki, szyfry, kryptologia, dyktanda graficzne, zabawy ortograficzne. Będą doskonalić techniki liczenia oraz rozwijać myślenie matematyczne.

Za swoją aktywności uczniowie co miesiąc będą otrzymywać wyróżnienia, dyplomy, nagrody. W każdym miesiącu zostanie wyłoniony MISTRZ KODOWANIA na każdym poziomie.

Semestr I i II zakończymy STARCIEM MISTRZÓW.

CELE

Ogólne:

programuje_robocik.jpg świadome wprowadzanie elementów kodowania i robotyki do zajęć dydaktycznych na różnych poziomach edukacji (klasa 1, 2 i 3)
programuje_robocik.jpg kształtowanie od najmłodszych lat umiejętności samodzielnego programowania, myślenia logicznego niezbędnego do rozwiązywania problemów i zadań, rozwijanie uzdolnień i zainteresowań wśród dzieci
programuje_robocik.jpg przekazanie podstaw programowania poprzez doświadczanie i zabawę.

Szczegółowe:

programuje_robocik.jpg podniesienie kompetencji miękkich u dzieci takich jak: rozwijanie algorytmicznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów, kreatywności
programuje_robocik.jpg oswajanie dzieci z nowoczesnymi technologiami
programuje_robocik.jpg rozumienie sensu kodowania oraz dekodowania informacji, odczytywanie uproszczonych rysunków, piktogramów, znaków informacyjnych
programuje_robocik.jpg przenoszenie poszerzonych kompetencji cyfrowych na codzienność celem przygotowania do życia w społeczeństwie informacyjnym
programuje_robocik.jpg bezpieczne korzystanie ze współczesnych rozwiązań technologii informacyjnej
programuje_robocik.jpg rozwój spostrzegawczości, wyobraźni, kojarzenia i logicznego myślenia
programuje_robocik.jpg trening pamięci
programuje_robocik.jpg odczuwanie radości i zadowolenia z pokonywania trudności
programuje_robocik.jpg nabywanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych
programuje_robocik.jpg rozbudzanie inwencji twórczej i kreatywności
programuje_robocik.jpg odczytywanie, rozumienie symboli i znaków
programuje_robocik.jpg doskonalenie orientacji przestrzennej
programuje_robocik.jpg dobieranie narzędzi informatycznych stosownie do realizowanego zadania.

Czas trwania projektu
Spotkania cykliczne – raz w miesiącu

Zasięg projektu
Klasy 1-3 – praca indywidualna
Prezentacja zadań i zdjęć na stronie internetowej szkoły.

Rodzaje aktywności
matematyczna, grafomotoryczna, ortograficzna, gramatyczna, muzyczno – ruchowa, polonistyczna, społeczna, ekologiczna, artystyczna.

METODY I FORMY REALIZACJI CELÓW

Założone cele będą realizowane poprzez zadania dla ucznia. Zadania te uczniowie wykonują indywidualnie i wrzucają do skrzynki umieszczonej na korytarzu szkolnym. Głównym zadaniem nauczyciela będzie zachęcanie uczniów do samodzielnego zdobywania umiejętności wynikających z coraz większych możliwości zastosowania komputerów i szeroko pojętej technologii informacyjnej oraz kształcenie umiejętności logicznego myślenia.

„Rozkoduj to!”
ZADANIA DO REALIZACJI

MARZEC – „Wiosna na łące, wiosna w ogródku, koduj  z nami i Ty
                    krasnoludku” - zakodowana wiosna

KWIECIEŃ – „Nasza planeta – nasz dom” -  zakodowana ekologia

MAJ – „Kodowanie z Polską w tle” – nasz zakodowany kraj

CZERWIEC – „Wakacje i zakodowane atrakcje” – zakodowane wakacje.

Oczekiwane efekty:

programuje_robocik.jpg      dla uczniów:
  • wzrost samodzielności i kreatywności
  • rozwiązywanie problemów z innych przedmiotów i w różnych sytuacjach życiowych metodą krok po kroku
  • rozwój umiejętności twórczego myślenia
  • rozwój predyspozycji intelektualnych
  • zwiększenie zainteresowania programowaniem

programuje_robocik.jpg      dla nauczyciela:
  • poszerzenie własnego warsztatu pracy
programuje_robocik.jpg      dla szkoły:
  • poprawa jakości pracy szkoły
  • poszerzenie oferty edukacyjnej
  • wzbogacenie bazy placówki o materiały dydaktyczno-metodyczne.
programuje_robocik.jpg      dla rodziców:
  • rozwój kreatywności dziecka
  • podniesienie świadomości intelektualnej dziecka

………………………………………………………………………………………………

Anna Rachwał