II Tydzień Patronki

Dziewięć konkursów, sześć lekcji prowadzonych przez uczniów, cztery apele, jedno przedstawienie teatralne, jedna wystawa malarska i jedno spotkanie autorskie to II Tydzień Patronki w liczbach. W piątek, 24 marca 2017 roku zakończyliśmy obchody drugiej rocznicy nadania szkole imienia szczecińskiej poetki – Heleny Raszki.

Planując tegoroczny Tydzień Patronki pamiętałam o słowach poetki, która dwa lata temu dziękowała nam za “włączenie jej poezji w żywy i społeczny krąg naszego współistnienia”. Pragnęłam, by uczniowie, poprzez dobrą zabawę, poznali życie i twórczość Heleny Raszki, pokochali czytanie poezji.

Przygotowania do uroczystości rozpoczęły się kilka tygodni wcześniej – aktorzy ćwiczyli role do przedstawienia, gospodarze klas piątych losowali wiersz do wspólnej recytacji, a wybrani uczniowie klas szóstych planowali lekcję o Helenie Raszce dla klas trzecich. Te ostatnie zajęcia, przeprowadzone w dniach 20-24 marca, miały różnorodną formę – uczniowie rozwiązywali krzyżówki, oglądali prezentacje, czytali i ilustrowali wiersze.

Najbardziej oczekiwanym punktem tygodnia był Escape Room – zabawa ciesząca się ostatnio ogromną popularnością wśród dzieci i młodzieży, polegająca na rozwiązywaniu logicznych zagadek w celu wydostania się z zamkniętego pokoju. Nasz szkolny Escape Room, stworzony przez nauczycielkę j. angielskiego – Annę Sokal i Magdalenę Krupińską składał się z ośmiu logicznie ze sobą połączonych zadań. Rozwiązanie jednego z nich, prowadziło do kolejnego. Na końcu znajdował się klucz do sali. Wszystkie zadania związane były z życiem i twórczością naszej patronki. Najszybciej z tym zadaniem poradziła sobie grupa uczniów klas szóstych. Wydostanie się z sali 127 zajęło im 16 minut, nie skorzystali z żadnej podpowiedzi.

Najpierw jednak należało zdobyć bilet do szkolnego Escape Roomu. W tym celu, w poniedziałek, uczniowie klas IV-VI wzięli udział w konkursie. Pytania ułożyły panie Beata Bartoszewicz i Magdalena Krupińska, przepiękne bilety przygotowała nauczycielka matematyki – pani Karolina Suberlak. Wpłynęło 50 prac, wygrało 18 osób, po 6 osób z każdej grupy wiekowej.

Wtorek, 21 marca, był dniem najbardziej uroczystym – na apel oraz otwarcie sali 127 przybyli zaproszeni goście: przedstawiciele Uniwersytetu Szczecińskiego, Rady Miasta, Rady Rodziców, rodzina i przyjaciele Heleny Raszki. Częścią obchodów było przedstawienie “Sąd nad poezją” w reżyserii p. Anny Kubery i Magdaleny Krupińskiej na podstawie scenariusza M. Krupińskiej. W rolę sędziego wcielił się uczeń klasy 6e, Dawid Kruszyński, adwokatem była Zofia Junak (6e), prokuratorem zaś Juliusz Dobersztyn (6a). Za oprawę muzyczną odpowiedzialna była nauczycielka muzyki – Anna Pranga, która wraz ze szkolnym kołem wokalnym zaśpiewała piosenkę “Łatwopalni” oraz “Olimpiadę” sióstr Kępisty z muzyką do słów Heleny Raszki. Niewątpliwie wzruszającą chwilą było uroczyste przecięcie wstęgi w progu sali 127 – uczniowie oraz przybyli goście mogli podziwiać ofiarowane nam przez córkę poetki, panią Bożenę Krzanowską meble, bibeloty, liczne zdjęcia. To wyjątkowa sala do języka polskiego nie tylko w naszej szkole, czy mieście. Jakże inaczej wybrzmiewa w niej poezja!

Tylko tam mógł się zatem odbyć wieczór autorski z profesorem Andrzejem Sulikowskim, autorem książki “Helena Raszka zaprasza na spotkanie”. Fragmenty książki czytała żona profesora, a wśród publiczności nie zabrakło córki poetki. Spotkanie, mimo kameralnego charakteru, było bardzo owocne. Obfitowało we wzruszające wspomnienia, zabawne anegdoty, literackie odwołania.

Sala 127 była również bohaterką kolejnego dnia – w środę, 22 marca aktywnie (bo rozwiązując różnorakie zagadki) zwiedzali ją uczniowie klas I-III. Najstarsze dzieci wzięły udział w konkursie “Przedmiot z duszą”. Powstało ponad 150 prac – opisów wybranego przedmiotu należącego niegdyś do patronki. Jury (Grzegorz Depta, Urszula Skitek, Beata Bartoszewicz) wybrało trzy zwycięskie prace oraz 5 wyróżnień.

W czwartek nie zabrakło emocji sportowych – uczniowie klas szóstych wzięli udział w wyścigu połączonym z quizem o patronce. Puchar zdobyła klasa 6a. Przez cały dzień uczniowie klas IV-VI z pociętych wersów układali wiersz “W lesie” Heleny Raszki. Każdy uczeń dostał jeden wers, dzieci musiały współpracować z osobami z różnych klas. Oddano dwie prace,  nagrodzono 10 osób.

Piątek był dniem podsumowań. Klasy czwarte i piąte zebrały się w auli szkolnej o 11:40. Młodsi przynieśli ze sobą transparenty reklamujące czytanie poezji, konkurs na najciekawsze hasło zwyciężyła klasa 4c. Z kolei uczniowie klas piątych wspólnie recytowali wylosowany wcześniej wiersz Heleny Raszki. Jury najwyżej oceniło występ klasy 5a, której uczniowie zaśpiewali wiersz Heleny Raszki do samodzielnie ułożonej muzyki.

Uczniowie klas szóstych o godzinie 12:45 wzięli udział w interaktywnym quzie o patronce, przygotowanym na platformie Kahoot. Pytania były widoczne dla wszystkich uczniów, czynny udział w konkursie wzięło 41 uczniów. Udzielono odpowiedzi na 25 pytań. 3 osoby nagrodzono, 2 wyróżniono. W tym dniu wręczono również nagrody za wszystkie konkursy, w tym za konkurs kaligraficzny, zorganizowany przez panią Joannę Kaczmarek. Przepiękne prace uczniów zdobią salę 127.

Serdecznie dziękuję uczniom oraz nauczycielom za zaangażowanie w tegoroczny Tydzień Patronki.

Magdalena Krupińska