Palmiarnia Poznań

WYCIECZKA DO PALMIARNI W POZNANIU


    25 stycznia 2020 r. uczniowie z klasy 6a, 7b i 7e, którzy pracują w szkolnym Kole Biologicznym, odwiedzili palmiarnię w Poznaniu. Poznawali walory botaniczne i zoologiczne tej placówki dydaktyczno–wystawowej. Na powierzchni 4.600 m² w 12 pawilonach prezentowanych jest około 1100 gatunków roślin, a w akwarium 170 gatunków ryb oraz około 50 gatunków roślin wodnych. Uczniowie poznali między innymi roślinność tropikalną, roślinność sawanny, sukulenty Ameryki, kserofity, rośliny wodne. Duże wrażenie na oglądających zrobiły egzotyczne ryby, żółwie, węże, jaszczurki. Sporo czasu spędziliśmy przy akwarium zamieszkałym przez dwa żółwie matamata.

   Żółw matamata (Chelus fimbriatus) to żółw z rodziny wężoszyjnych. Ma pysk zakończony rurkowatym wyrostkiem, na końcu którego znajdują się nozdrza. Pozwala to żółwiowi oddychać przy całkowitym zanurzeniu. Karapaks (twarda grzbietowa powłoka zewnętrzna ciała żółwi) jest płaski i porastają go glony. W ten sposób zwierzę stapia się z otoczeniem. Pancerz jest masywny i nieregularny. Głowa porośnięta wyrostkami. Żółwie te żyją w naturze  na terenie Ameryki Południowej.

Palmiarnia_Poznan_text1.jpg

Matamata ma bardzo ciekawy wygląd. Wydaje się cały czas uśmiechnięty.

 

Uczniowie odwiedzili także prezentowaną w palmiarni Wystawę Sztuki Afrykańskiej, gdzie mogli zobaczyć rzeźby, obrazy, biżuterię oraz przedmioty ręcznie robione, przywiezione z podróży po Afryce.


      Palmiarnia_Poznan_text2.jpg                    Palmiarnia_Poznan_text3.jpg


 

opiekunka  Koła Biologicznego

Joanna  Możdżyńska


 

belka_prosta.png