"Las w słoiku"
Warsztaty Przyrodnicze „Las w Słoiku”
Dzięki udziałowi w projekcie LAS laboratorium Aktywności i Samorządności, realizowanym przez Stowarzyszenie Polites, uzyskaliśmy fundusze na realizację Warsztatów Przyrodniczych „Las w Słoiku”, które odbyły się 9 czerwca w czytelni naszej szkoły. Zostały one zorganizowane na prośbę samych uczniów, których zafascynowało niezwykłe samowystarczalne życie roślin, po zamknięciu ich w szklanych słojach.
Chętni uczniowie z klas 3-6, ciesząc się kontaktem z naturą, samodzielnie przygotowali od podstaw szklane ogrody, a właściwie małe, zielone biosfery. Las w słoiku bowiem to nie tylko piękna, żywa dekoracja. To samowystarczalny ekosystem, potrzebujący tylko na początku swego istnienia niewielkiej ingerencji człowieka, potem nie trzeba już nawet podlewać roślinek. Gdy spełnione są odpowiednie warunki, ekosystem ten wytwarza swój mikroklimat. Tworzy się zamknięty obieg wody i powietrza. Z zewnątrz docierają jedynie promienie słońca. Odpowiednio dobrane roślinki kwitną i reagują na zmiany pór roku.
Podczas spotkania wykorzystane zostały zakupione zestawy, dobrane w sposób celowy i tematyczny. Wspólnie tworzyliśmy tzw. Lasy deszczowy i tropikalny, rozmawiając przy okazji o klimacie, lasach równikowych, krajach, z którch pochodzą sadzone rośliny. Na drugi dzień, stworzyliśmy ogród japoński, sadząc drzewko Bonsai. „Bon-sai” to japońskie określenie, które w dosłownym tłumaczeniu znaczy „Roślina w pojemniku”.
Takie warsztaty są potrzebne, by przywrócić dzieciom zainteresowanie przyrodą. Uczestnicy poznawali zachodzące w naturze procesy, tworząc subtelne i piękne dekoracje. Tworzenie „Lasu w Słoiku” wycisza emocje, wymaga skupienia, uczy cierpliwości, bowiem na właściwy efekt trzeba czasem poczekać wiele miesięcy. Słoje te będą na stałe elementem dekoracyjnym i edukacyjnym w naszej szkole. A uczniowie, którzy je tworzyli, gdy po latach odwiedzą szkołę, będą mogli zobaczyć, jak urósł ich „las”.