Regulamin korzystania z darmowych podręczników
Regulamin korzystania
z darmowych podręczników i materiałów edukacyjnych
w Szkole Podstawowej nr 7 im. H. Raszki w Szczecinie.
Wstęp:
W celu zapewnienia co najmniej trzyletniego okresu używania podręczników lub materiałów edukacyjnych określa się szczegółowe warunki korzystania z podręczników lub materiałów edukacyjnych przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 im. H. Raszki w Szczecinie zawarte w niniejszym „Regulaminie korzystania z darmowych podręczników lub materiałów edukacyjnych”
2.
Zobowiązuje się nauczycieli wychowawców do zapoznania uczniów i ich rodziców z niniejszym regulaminem.
3.
- Regulamin ma zastosowanie:
- w roku szkolnym 2015/2016 do uczniów klas 1, 2, 4 szkoły podstawowej
- w roku szkolnym 2016/2017 do uczniów klas 1,2,3,4,5 szkoły podstawowej
- od roku szkolnego 2017/2018 do uczniów klas 1,2,3,4,5,6 szkoły podstawowej
- Począwszy od roku szkolnego 2017/2018 regulamin ma zastosowanie do uczniów wszystkich klas szkoły.
Rozdział I
POSTANOWIENIA OGÓLNE
Przedmiot Regulaminu
- Niniejszy „Regulamin korzystania z darmowych podręczników lub materiałów edukacyjnych”, zwany dalej „Regulaminem”, reguluje:
- zasady związane z wypożyczaniem i zapewnieniem uczniom dostępu do podręczników lub materiałów edukacyjnych,
- tryb przyjęcia podręczników na stan biblioteki szkolnej szkoły,
- postępowanie w przypadku zagubienia lub zniszczenia podręcznika lub materiałów edukacyjnych.
- Każdy uczeń powinien zaznajomić się z Regulaminem korzystania z darmowych podręczników lub materiałów edukacyjnych.
- Udostępnianie materiałów bibliotecznych podlega rejestracji oraz potwierdzenia odbioru.
- Podręczniki wypożyczane do domu nauczyciel bibliotekarz zapisuje w komputerowej bazie użytkowników lub na karcie czytelnika.
- Zwrot wypożyczonych podręczników nauczyciel bibliotekarz potwierdza w komputerowej bazie użytkowników lub na karcie czytelnika
Rozdział II
ZADANIA BIBLIOTEKI
- Biblioteka gromadzi podręczniki, materiały edukacyjne, ćwiczeniowe i inne materiały biblioteczne.
- Biblioteka nieodpłatnie:
- wypożycza uczniom podręczniki lub materiały edukacyjne, mające postać papierową,
- zapewnia uczniom dostęp do podręczników lub materiałów edukacyjnych, mających postać elektroniczną,
- przekazuje uczniom materiały ćwiczeniowe bez obowiązku zwrotu lub je udostępnia.
- Dołączona do podręcznika lub materiałów edukacyjnych płyta CD stanowi integralną część podręcznika lub materiałów edukacyjnych i należy ją zwrócić wraz z podręcznikiem lub materiałem edukacyjnym. Zagubienie lub zniszczenie płyty CD skutkuje koniecznością odkupienia podręcznika lub materiałów edukacyjnych.
Rozdział III
PRZYJĘCIE PODRĘCZNIKÓW NA STAN SZKOŁY
- Podręczniki, materiały edukacyjne przekazane szkole w ramach dotacji zostają przekazane na stan biblioteki.
- Podręczniki, materiały edukacyjne, materiały ćwiczeniowe są własnością organu prowadzącego szkołę i znajdują się w zasobach biblioteki.
- Podręczniki, materiały edukacyjne, materiały ćwiczeniowe są zabezpieczone przez pracowników biblioteki przed zniszczeniem.
- Podręczniki, materiały edukacyjne przekazane szkole w ramach dotacji winny być użytkowane przez okres minimum 3 lat.
- W przypadku zagubienia lub zniszczenia wypożyczonych materiałów edukacyjnych, rodzice ucznia muszą odkupić takie same podręczniki lub ćwiczenia i dostarczyć do biblioteki. Na koniec roku każdy uczeń musi dokonać zwrotu pełnego kompletu podręczników (bez ćwiczeń).
Rozdział IV
UDOSTĘPNIANIE ZBIORÓW
Użytkownicy podręczników szkolnych
- Do wypożyczania podręczników lub materiałów edukacyjnych uprawnieni są wszyscy uczniowie szkoły, w klasach objętych programem darmowych podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych.
- Użytkownicy przed rozpoczęciem korzystania ze zbiorów podlegają rejestracji.
- Uczniowie są rejestrowani w bibliotece szkolnej na podstawie dostarczonych do biblioteki list zgodnych z listą klasy zamieszczoną w dzienniku lekcyjnym.
- Rejestracja następuje najpóźniej do dnia 5 września danego roku szkolnego.
Okres trwania wypożyczenia
- Wypożyczanie odbywa się na początku każdego roku szkolnego, najpóźniej do dnia 15 września danego roku szkolnego. W uzasadnionych przypadkach wypożyczenie podręcznika może nastąpić w innym terminie, w trakcie danego roku szkolnego.
- Podręczniki wypożyczane są na okres nie dłuższy niż 10 miesięcy. Należy je zwrócić w wyznaczonym przez bibliotekarza terminie przed zakończeniem roku szkolnego.
- Biblioteka w uzasadnionych okolicznościach ma prawo zażądać zwrotu wypożyczonych materiałów przed upływem ustalonego terminu.
Procedura wypożyczania podręcznika
- Na początku roku szkolnego uczeń pobiera z biblioteki podręczniki, materiały edukacyjne i ćwiczeniowe, według instrukcji przesłanej przez bibliotekarza wychowawcom klas.
- Jeszcze tego samego dnia, po otrzymaniu podręczników i ćwiczeń, należy przejrzeć otrzymane materiały edukacyjne, a wszelkie braki i uszkodzenia zgłosić pracownikowi biblioteki.
- Podręczniki i ćwiczenia należy podpisać (imię, nazwisko i klasa) oraz obłożyć w celu ochrony przed zniszczeniem.
Zmiana Szkoły
- Uczeń, który w trakcie roku szkolnego zmienia szkołę, zobowiązany jest zwrócić wszystkie wypożyczone podręczniki. Jest to warunek podpisania przez bibliotekarza tzw. obiegówki.
- W przypadku niemożności zwrotu otrzymanego podręcznika lub materiałów edukacyjnych zastosowanie ma punt 5 rozdziału III.
Rozdział V
ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA UDOSTĘPNIANE PODRĘCZNIKI
Obowiązki ucznia związane z wypożyczeniem
- Przez cały okres użytkowania podręczników uczeń dba o właściwe i czyste obłożenie książki.
- Uczeń ma obowiązek na bieżąco dokonywać drobnych napraw czy ewentualnej wymiany okładki.
- Zabrania się dokonywania jakichkolwiek wpisów i notatek w podręcznikach.
- Wraz z upływem terminu zwrotu (koniec roku szkolnego) uczeń powinien uporządkować podręczniki, tj. powycierać wszystkie wpisy ołówka, podkleić, a następnie oddać do biblioteki szkolnej, zgodnie z przesłaną wychowawcom instrukcją zwrotu, wszystkie wypożyczone podręczniki wraz z ich dodatkowym wyposażeniem (płyty, mapy, plansze itp.).
Uszkodzenie lub zniszczenie podręcznika lub innego materiału edukacyjnego
- Przez uszkodzenie podręcznika lub materiałów edukacyjnych rozumie się nieumyślne zabrudzenie, poplamienie, zgniecenie lub rozerwanie, umożliwiające jednak dalsze ich wykorzystywanie. Na żądanie nauczyciela bibliotekarza użytkownik, który doprowadził do uszkodzenia materiałów bibliotecznych, jest zobowiązany podręcznik naprawić.
- Przez zniszczenie podręcznika lub materiałów edukacyjnych rozumie się umyślne lub spowodowane przez zaniedbanie użytkownika poplamienie, trwałe zabrudzenie, porysowanie lub popisanie, połamanie lub rozerwanie, wyrwanie i zagubienie kartek, załączonych płyt CD oraz inne wady fizyczne, które pomniejszają wartość użytkową podręcznika lub materiałów edukacyjnych i uniemożliwiają pełne z nich korzystanie.
Zakres odpowiedzialności
- Uczeń ponosi pełną odpowiedzialność materialną za wszelkie uszkodzenia lub zniszczenia wypożyczonych podręczników lub materiałów edukacyjnych, nieujawnionych w chwili wypożyczenia.
- W przypadku zagubienia lub zniszczenia wypożyczonych materiałów edukacyjnych, rodzice ucznia muszą odkupić takie same podręczniki lub ćwiczenia i dostarczyć do biblioteki. Na koniec roku każdy uczeń musi dokonać zwrotu pełnego kompletu podręczników (bez ćwiczeń).
Obowiązki nauczyciela związane z wypożyczaniem
- Wychowawca, po otrzymaniu darmowych podręczników zgodnie z podaną liczbą uczniów w klasie, przekazuje je rodzicom (klasy I – III ) lub uczniom ( klasy IV – VIII ).
- Podczas pierwszego zebrania rodziców w danym roku szkolnym, nauczyciel zbiera podpisane przez rodziców oświadczenia, ze zapoznali się z regulaminem wypożyczeni i akceptują go, a na drugim zebraniu – oświadczenia, że otrzymali pełen komplet podręczników i ćwiczeń. Następnie przekazuje je bibliotekarzowi.
- Wychowawca jest zobowiązany dostarczyć do biblioteki w terminie do 15 września listę uczniów wraz z numerami inwentarzowymi podręczników, które otrzymali.
- Wychowawca jest zobowiązany informować na bieżąco bibliotekarza o zmianach ilościowych uczniów klasie w ciągu roku.
- Nauczyciel nie może przechowywać u siebie podręczników, materiałów edukacyjnych ani ćwiczeń, które miały być przekazane uczniom. Nie można ich też swobodnie przekazywać innemu uczniowi bez wiedzy bibliotekarza.