PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA

piramida_zdrowego_zywienia-logo.jpg

PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA
I AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ

Na przełomie listopada/grudnia uczniowie klas siódmych naszej szkoły wzięli udział w projekcie  Czym jest Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizcznej?
Uczniowie wykonali modele swoich piramid i prezentowali je na zorganizowanej w szkole wystawie.

Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej to:

• graficzny opis odpowiednich proporcji różnych, niezbędnych w codziennej diecie grup produktów spożywczych
  • przedstawienie kompleksowej idei zdrowego żywienia, której realizacja daje szansę na zdrowe życie i zachowanie sprawności
  • wiedza kierowana do osób zdrowych w celu zachowania dobrego stanu zdrowia
  • układ, w którym im wyższe piętro, tym mniejsza ilość i częstość spożywanych produktów z danej grupy żywności
     Wiedza o żywności i żywieniu oraz ich wpływie na zdrowie człowieka jest ogromna i stale zmienia się, aktualizuje.  W związku z tym, co pewien czas, piramida podlega pewnym modyfikacjom. Aktualna jest odpowiedzią na zalecenia WHO i zawiera w sobie ideę: „Mniej cukru, soli i tłuszczu, więcej błonnika”.  Badania wskazują, że warzywa i owoce powinny być podstawą naszego żywienia. Dostarczają  one wielu bezcennych składników (mineralnych, witamin) i w istotny sposób zmniejszają zachorowalność i umieralność na choroby układu krążenia, cukrzycę i nowotwory oraz wydłużają  życie człowieka.
    Ważną zmianą jest umieszczenie w piramidzie ziół, które nie tylko poprawiają smak potraw, dostarczając jednocześnie wielu prozdrowotnych składników, lecz także mogą pomóc w redukcji spożycia soli. Można nimi bowiem zastąpić sól kuchenną, która jest traktowana jako „cichy zabójca” i w dużej mierze odpowiada za zawały serca i udary mózgu.
    Poza żywieniem dla naszego zdrowia bardzo ważna jest codzienna aktywność fizyczna, co najmniej 30-45 minut dziennie. Łącznie z dobrze zbilansowanym żywieniem pozwala zapobiec rozwojowi bardzo niebezpiecznej dla naszego zdrowia zarówno nadwagi, jak i otyłości.

Zasady zdrowego żywienia związane z Piramidą Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób dorosłych

1. Spożywaj posiłki regularnie (4-5 posiłków co 3-4 godziny).
  2. Warzywa i owoce spożywaj jak najczęściej i w jak największej ilości, co najmniej połowę, tego co jesz. Pamiętaj o właściwych proporcjach: 3/4 – warzywa i 1/4 – owoce.
  3. Spożywaj produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste.
  4. Codziennie spożywaj co najmniej 2 duże szklanki mleka. Możesz je zastąpić jogurtem, kefirem i – częściowo – serem.
  5. Ograniczaj spożycie mięsa (zwłaszcza czerwonego i przetworzonych produktów mięsnych do 0,5 kg/tyg.). Jedz ryby, nasiona roślin strączkowych i jaja.
  6. Ograniczaj spożycie tłuszczów zwierzęcych. Zastępuj je olejami roślinnymi.
  7. Unikaj spożycia cukru i słodyczy (zastępuj je owocami i orzechami).
  8. Nie dosalaj potraw i kupuj produkty z niską zawartością soli. Używaj ziół – mają cenne składniki i poprawiają smak.
  9. Pamiętaj o piciu wody, co najmniej 1,5 l dziennie.
  10. Nie spożywaj alkoholu.