CODEWEEK udział edukacji wczesnoszkolnej w europejskim tygodniu kodowania

2023_codeweek_pazdziernik-logo.png

W październiku klasy: 2c, 3b, 3c po raz kolejny wzięły udział w społecznej inicjatywie, w ramach której europejskie państwa „ścigały się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem.

EUROPEJSKI TYDZIEŃ KODOWANIA CODEWEEK 2023
7-22 PAŹDZIERNIKA

Każda klasa mogła zorganizować swoje wydarzenia!
Tysiące wydarzeń i działań!
Polska jest jednym z liderów akcji.

CodeWeek to świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową, czy robotyką. Idea jest prosta – każdy, kto chce się włączyć, może zorganizować własne wydarzenie i zgłosić je.

Kilka prostych kroków i nasze wydarzenia znalazły się na mapie, czyli zostały wliczone do europejskiego rankingu.
2023_codeweek_pazdziernik-mapa.png
    Celem inicjatywy Tygodnia Kodowania jest zachęcanie młodych ludzi do korzystania z kodowania, włączenie kodowania  i umiejętności cyfrowych do środowiska edukacyjnego oraz stymulowanie nowych pomysłów poprzez połączenie zmotywowanych ludzi.
Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować swoją przygodę z kodowaniem.
2023_codeweek_pazdziernik-dzieci_komp.png
    My kolejny raz dołączyliśmy do miliona uczestników. Każda klasa zorganizowała własne wydarzenie i wzięła udział w różnych aktywnościach, które były okazją do ćwiczenia logicznego myślenia, rozwijania kreatywności i kompetencji cyfrowych, współpracy przy programowaniu.

Nauczyciele prowadzili lekcje kodowania w swoich klasach, organizowali warsztaty, a uczniowie nawzajem uczyli się kodowania, wspólnie z nauczycielami podróżowali po świecie zakodowanych zabaw. Zaszyfrowane ćwiczenia i zabawy na macie edukacyjnej do kodowania to świetny początek dla małych programistów. Dzieci grały w gry, kodowały rysunki i układały obrazki na macie edukacyjnej, pracowały w środowisku Scratch, programowały przy użyciu tabletów i gry Scottie go, bawiły się w kolorowe kodowanie z wykorzystaniem klocków i kubeczków, przedstawiały trasę w postaci kodu na strzałkach, stworzyły swoją grę na macie do kodowania.

Uczniowie wzięli udział w lekcji on-line „Zakoduj Agenta” w programie Minecraft Education wspólnie z trenerami Cyfrowego Dialogu, z którymi nasza szkoła współpracuje od kilku lat. Dostaliśmy mapy i instrukcje, na których mogliśmy rysować swoje pomysły dotarcia do agenta. Każdy przyniósł też swoją figurkę agenta. Tworzenie takich gier to trudna sztuka, ale niektórym się udało. Mogliśmy wysyłać nasze pomysły oraz komunikować się z innymi uczestnikami lekcji z całej Polski.

Tutaj każdy znalazł coś dla siebie. Podczas tego tygodnia poznawaliśmy tajniki programowania. Czasem było trudno, a czasem zabawnie. Wspólnie dochodziliśmy do różnych rozwiązań i dzieliliśmy się pomysłami. Podczas zabaw i zadań pokonywaliśmy trudności.

Dzieci zdobyły nagrody w postaci certyfikatów.

Po raz kolejny okazało się,

że kodowanie może być świetną zabawą!

Aktywności dostarczyły wszystkim mnóstwo wrażeń,

radości i różnorodnych emocji.

2023_codeweek_pazdziernik-certyfikat_3b.png             2023_codeweek_pazdziernik-certyfikat_3c.png

Ale to nie koniec naszych zmagań, ponieważ przez cały rok bawimy się, kodujemy i programujemy z wykorzystaniem różnych narzędzi.

CODEWEEK się zakończył, ale uczniowie naszej szkoły kodują cały rok!

w szkolnym projekcie „Bawię się, koduję, programuję”. 😊