"MŁODY EUROPEJCZYK"


 
PROJEKT DRUGOKLASISTÓW "MŁODY EUROPEJCZYK"
 
KLASA 2A - NIEMCY
 
W ramach realizowanego projektu klasa 2a zgłębiała wiedzę o naszych zachodnich sąsiadach.
 
1. Zebraliśmy różne materiały dotyczące Niemiec i wykonaliśmy gazetkę tematyczną.      Znalazły się tam zdjęcia i obrazki przedstawiające godło państwa, herb stolicy, ciekawostki, znane firmy sportowe, nazwy specjałów kulinarnych, tradycje i zwyczaje.
     Nasi koledzy Adam i Filip wykonali własne modele znanych niemieckich marek samochodów.
 
mlody_europejczyk_a_001.jpg
 
 
2. Przygotowaliśmy potrawy i degustowaliśmy przysmaki z Niemiec - mniam mniam - wszystko było wyśmienite.
 
mlody_europejczyk_a_002.jpg

3. Słuchaliśmy muzyki niemieckich kompozytorów. Urządziliśmy sobie klasowy koncert. Odgrywaliśmy scenki, a muzyka Johanna Sebastiana Bacha, Ludwiga Van Beethowena, Richarda Straussa, Felixa Mendelssohna oraz Hansa Zimmera - kompozytora muzyki filmowej była prawdziwą ucztą dla ucha.
 
4. Wzbogaciliśmy swoją wiedzę o najpopularniejszym sporcie w Niemczech- piłce nożnej. Rozegraliśmy kilka meczów, które uświetniły występy naszych klasowych cheerleaderek.
 
mlody_europejczyk_a_003.jpgmlody_europejczyk_a_004.jpg
 
5. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat naszych zachodnich sąsiadów. Już wiemy, że znana wszystkim bajka "Pszczółka Maja" /Die Biene Maja/ powstała w Niemczech. Razem zaśpiewaliśmy niemiecką piosenkę o pszczołach.
 
mlody_europejczyk_a_005.jpg

Podczas realizacji projektu zgłębiliśmy wiedzę o Niemczech, ale przede wszystkim świetnie się razem bawiliśmy.
 
mlody_europejczyk_a_006.jpg
 
belka_prosta_709x38.png

 

Klasa 2b Hiszpania

     W dniach 16.03 - 27.03 w ramach projektu „Młody Europejczyk” klasa II b wirtualnie podrożowała po Hiszpanii. W pierwszym dniu uczniowie poznali położenie tego kraju, jego geografię, stolicę i podział na regiony. Naszym przewodnikiem była mama uczennicy Ali, pasjonatka, podróżniczka i nauczycielka tańca flamenco. Podczas naszego spotkania mama przedstawiła nam prezentacje o Hiszpanii i obszernie opowiedziała nam o kulturze, zwyczajach i tradycjach tego kraju. Uczniowie mogli również poprzymierzać suknie i kapelusze hiszpańskie, wykonać wachlarze jako jeden z rekwizytów używanych przez tancerki flamenco. Nie zabrakło też degustacji potraw hiszpańskich. Rodzice uczniów przygotowali gaspacio, tapenadę, churros i pączki hiszpańskie. Były też turrony – słodkie bloki z migdałami i słodkie hiszpańskie pomarańcze. Na koniec projektu mama Ali nauczyła całą klasę tańca flamenco.

To była bardzo ciekawa przygoda.

 

belka_prosta_709x38.png

Klasa 2 d - Grecja

     W ramach projektu „Młody Europejczyk” klasa II d wyruszyła w wirtualną podróż po Grecji, kraju pełnym obyczajów, zwyczajów i niezwykłych historii. Mogliśmy cofnąć się do starożytności, do pierwszych igrzysk i poznać imiona niektórych greckich bogów.
   W pierwszym dniu uczniowie poznali położenie tego kraju na tle innych państw, najpiękniejsze wyspy i stolicę. Uczniowie wykonali ciekawe prace plastyczne i dekorowali salę lekcyjną. Nie zabrakło też dnia „kuchni greckiej” - każdy przyniósł swój ulubiony specjał.
Dominowały oliwki. 😊
 
Na koniec nauczyliśmy się popularnego ludowego tańca greckiego – zwanego tańcem Zorby – Sirtaki.
To była bardzo ciekawa przygoda.
 

mlody_europejczyk_d_001.jpg

 

mlody_europejczyk_d_002.jpg

 
belka_prosta_709x38.png
 
Klasa 2 f – Włochy!

    Realizowany projekt w naszej klasie skupiał się na poznawaniu tradycji i kultury Włoch. Dzieci wspólnie z nauczycielem odkrywały i poszukiwały jak wyglądają najsłynniejsze włoskie zabytki i gdzie się znajdują. Poprzez ciekawe prezentacje i gry również odkrywaliśmy znane wszystkim miasta i ciekawostki o kraju. Niezwykle interesujące okazało się poznanie przesądów Włochów, nauka języka włoskiego i spotkanie z gościem Panią Pauliną mamą Franka Jędrzejewskiego, która uczyła nas włoskich słówek i zwrotów. Uczniowie wykonali ciekawe prace plastyczne, śpiewali po włosku, dekorowali salę lekcyjną, przygotowaliśmy wspólnie degustację włoskich potraw i przysmaków. Na zakończenie projektu odbył się" Mini playback show -włoskie SAN REMO", który spodobał się nie tylko nam organizatorom, ale i zaproszonym gościom z innych klas. To była świetna nauka i zabawa.
     Kosztowała nas dużo wysiłku i pracy, ale z pewnością zostanie w naszej pamięci na zawsze, bo takich chwil się nie zapomina.
 

 

belka_prosta_709x38.png

Klasa 2 e Francja
 
Klasa 2 e w tygodniu europejskim omawiała Francję.
Wspólnie wykonaliśmy gazetkę, nauczyliśmy się podstawowych zwrotów w języku francuskim.
Przygotowaliśmy francuskie kanapki, wirtualnie zwiedzaliśmy najpiękniejsze miasta Francji.
Jak prawdziwi Francuzi mieliśmy na głowach kolorowe berety! Francja to piękny kraj :)
 
 
belka_prosta_709x38.png
 
2 c Belgia

Dzień Belgijski rozpoczęliśmy od nauki tańca „Belgijki”, który sprawił nam sporo radości.

Chętni uczniowie przygotowali też prezentacje i ciekawostki o tym kraju, pojawiły się belgijskie flagi, poznaliśmy zwyczaje Belgów, także te związane z belgijską szkołą. Chłopcy przedstawili sylwetki belgijskich piłkarzy. Najsmaczniejsze było jednak próbowanie czekolady :) 

 

 

belka_prosta_709x38.png

Klasa 2 g - Austria

     Sporo działo się w klasie 2g w związku z realizacją projektu „Mały Europejczyk”. Uczniowie samodzielnie zdobyli mnóstwo informacji o Austrii, odbyli wirtualny spacer odwiedzając najpiękniejsze miejsca oraz poznali ciekawostki, z których niewątpliwie słynie ten kraj. Jednak największą przyjemność sprawiły uczniom dwa działania projektowe.

Dzień Kajzerki - małej, okrągłej bułki z charakterystycznymi pięcioma promienistymi bruzdami na wierzchu. To właśnie przez wiedeńskich piekarzy został opracowany sposób wypieku i jej charakterystyczny kształt. Nieważne czy nazwa kajzerki wywodzi się od cesarza Franciszka Józefa, czy też od wiedeńskiego piekarza Kaysera. Najważniejsze, że smakowała do ostatniego kęsa.

Koncert Wiedeński – wykonany na instrumentach perkusyjnych niewiele odbiegał od oryginału. Było klasycznie, romantycznie oraz… rozrywkowo.

    Uczniowie zagrali „Moment Musical” Franza Schuberta, „Tritsch-Tratsch Polkę” Johanna Straussa (syna), no i oczywiście „Marsz Radetzkiego” Johanna Straussa (ojca).