Dzień bez geografii to dzień stracony

„Dzień bez geografii to dzień stracony” 😉

W budynku przy ulicy Wojciechowskiego uczniowie klas 7 wystawili swoje prace: „Główne typy gleb w Polsce”. O nich właśnie uczymy się na lekcjach geografii. Gratuluję wszystkim uczniom niezwykłych prac. Dziękuję za zaangażowanie w ich wykonanie.

Powstawanie gleby trwa tysiące lat. W tym czasie zachodzą w niej procesy tworzące poziomy glebowe. Różnią się one grubością, barwą, składem chemicznym oraz zawartością materii organicznej. Gleba jest miejscem do życia dla świata fauny i flory oraz mikroorganizmów. Jest magazynem wielu surowców i umożliwia produkcję żywności. Pełni istotne funkcje w obiegu pierwiastków czy też obiegu wody w przyrodzie.

Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2013 r. przyjęło rezolucję ustanawiającą 5 grudnia Światowym Dniem Gleby.