Dzień Europy w Szkole Podstawowej nr 7 im. Heleny Raszki w Szczecinie

dzien_europy_w_sp7-logo.png

Dzień Europy obchodzony jest 9 maja, w rocznicę podpisania deklaracji Schumana z 1950 r. Był to ambitny plan, który miał zapewnić krajom powojennej Europy trwały pokój i dobrobyt gospodarczy. Uznawany jest za zalążek dzisiejszej Unii Europejskiej. Powierzchnia Unii Europejskiej wynosi 4 mln km², a liczba jej mieszkańców to prawie 448  mln. Pod względem powierzchni największym krajem w UE jest Francja, najmniejszym – Malta. „Zjednoczona w różnorodności” to motto Unii Europejskiej, którego po raz pierwszy użyto w 2000 r. Oznacza ono, że aby zapewnić pokój i dobrobyt oraz chronić bogactwo kultur, tradycji i języków w Europie, Europejczycy powinni działać wspólnie.

W przeddzień Święta Europy odbył się w naszej szkole turniej klas szóstych, siódmych i ósmych, które mają zajęcia w budynku szkoły przy ul. Wojciechowskiego. Uczniowie poszczególnych klas przystąpili do sprawdzenia wiedzy o Unii Europejskiej (historia powstania, instytucje unijne ich struktury i kompetencje), rozpoznawali państwa członkowskie, kierując się ich konturami na mapach. Jedna z konkurencji polegała na  przygotowaniu informacje o wybranym przez siebie przedstawicielu - postaci, np. ze świata sztuki, literatury, polityki, sportu, filmu danego państwa członkowskiego UE. Należało ucharakteryzować ucznia na tę postać i zaprezentować podczas Parady Postaci. Przedstawi byli, między innymi: Vasco da Gama, Maria Skłodowska – Curie, Luciano Pavarotti, Albert Einstein.

Jury wyłoniło zwycięskie klasy. Turniej wygrały: 6a, 7b, 8h.

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim za wspólne świętowanie!

Magdalena Krupińska, Joanna Możdżyńska

belka-flagi-uni.png