Jesień z Kodusiem

2024_jesien_z_kodusiem_logo.png

To już trzeci rok naszego kodowania. Uczniowie spędzili „Jesień z Kodusiem” realizując zadania z cyklu „ROZKODUJ TO!” na macie edukacyjnej.

Uczniowie m.in. poprzez rozwiązywanie działań matematycznych, zadań ortograficznych i gramatycznych odkodowywali ilustracje, rozwiązywali krzyżówki matematyczne, kodowali rysunki zgodnie z instrukcją, układali puzzle online,  programowały trasę dla robota.

2024_lisc_pion_.png    W klasach pierwszych  podczas zajęć edukacyjnych najmłodsi programiści rozpoczęli naukę kodowania od zabawy „Kolorowa Pani Jesień” – układały obrazki jesienne: liście, zwierzęta oraz kwiatki, puzzle, sudoku na macie edukacyjnej. Grały w „Obrazkowe sylaby” – układały obrazki pod odpowiednią liczbą sylab. Poprzez te ćwiczenia nasi najmłodsi zostali wprowadzeni w świat kodowania, a przy okazji utrwalali poznane litery, podział na samogłoski i spółgłoski, ćwiczyły analizę i syntezę słuchową wyrazów. Podążając za strzałkami układały na macie wyrazy jesienne.

Dzieci w drużynach ćwiczyły również umiejętności matematyczne na macie edukacyjnej w grze „Większe od…mniejsze od…”. 2024_lisc_poziom_.png

Uczniowie klas drugich zmagali się z odkodowywaniem obrazów związanych z darami jesieni – owoców i warzyw oraz rozwiązywali matematyczne łamigłówki. Zagrali w grę drużynową na macie „Zakodowane sylaby” – układały wyrazy powstałe z różnej konfiguracji sylab, zdania z rozsypanek wyrazowych, ćwiczyły poznane zasady ortograficzne oraz części mowy. Rywalizowały drużynowo podczas  gry matematycznej „Wybierz działanie”. 2024_lisc_poziom_.png

Natomiast uczniowie klas trzecich ćwiczyli orientację przestrzenną, zamalowując odpowiednie kratki w diagramie, wykonywali dyktanda graficzne. Grali w gry ortograficzne: „Pięć w linii”, „Podaj adres”, „Tworzymy program”. Tworzyli w grupach również własne gry utrwalające poznane zasady ortograficzne. Rywalizowali również w grach matematycznych na macie edukacyjnej, m.in. „Tabliczka mnożenia inaczej, czyli gramy w Mistrza mnożenia”, „Wybierz działanie” – utrwalanie dodawania, odejmowania, mnożenia dzielenia.

Po raz kolejny kodowanie okazało się dla dzieci świetną zabawą połączoną jednocześnie ze zdobywaniem umiejętności programistycznych podczas różnych edukacji. Nauka przez zabawę, podczas której po raz kolejny dzieci wykazały się niezwykłą kreatywnością.

Anna Rachwał

2024_jesien_z_kodusiem_logo_2-3.png